Bezpečnostní pásy v autě: vše o bezpečném poutání
16.07.2020

Bezpečnostní pásy v autě: vše o bezpečném poutání

Správně zapnutý bezpečnostní pás je naprostým základem dodržování pravidel bezpečnosti při jízdě v autě, jeho použití je proto u nás vyžadováno zákonem. Při nárazu vás dokáže nejen udržet na místě a zabránit zranění, ale jeho použití je naprosto nutné také kvůli airbagům, které vystřelují při nárazu velkou rychlostí a bez použitého pásu by vás mohly zranit.

V tomto článku vás proto seznámíme s doporučením, jak si správně zapnout bezpečnostní pásy a jak si poradit v případě, že převážíte děti, těhotnou ženu nebo třeba vašeho čtyřnohého mazlíčka.

Pravidla správného poutání v autě

  • V prvním kroku si nastavte sedadlo a opěrku hlavy tak, aby se vám sedělo pohodlně. Pokud jste řidič, zkontrolujte, že dosáhnete na pedály i na volant. Opěrka hlavy by vám měla končit ve stejné výšce jako vaše hlava s tím, že mezi hlavou a stropem vozu byste měli mít prostor alespoň velikosti sevřené pěsti.
  • Poté přetáhněte pás přes hrudník a pánev, zasuňte západku do zámku a zacvakněte. Horní část pásu je třeba vést přes střed ramene, ne přes krk. Ve spodní části těla by měl pás vést přes pánevní kosti, ne přes břicho.
  • Pod pásem byste neměli mít žádné tvrdé předměty, jelikož by vás při srážce mohly zranit (mobilní telefon, propiska, peněženka a další).
  • Zkontrolujte, že pás není nijak překřížený, poté jej utáhněte, abyste ho měli blízko těla.
  • Bezpečnostní pás není vhodné vést přes větší vrstvy oblečení, jako jsou svetry nebo zimní bundy. V takovém případě doporučujeme bundu sundat či rozepnout a pás vést pod ní.
  • Pásy by neměly vést ani přímo přes holou kůži, při nehodě by vás mohly popálit nebo způsobit jiné zranění.



Pokuta a body za nepřipevněné pásy v autě

Použití bezpečnostních pásů je vyžadováno zákonem a v případě nedodržení vás čeká pokuta. Jedná se o spáchání dopravního přestupku „Jízda bez bezpečnostních pásů“, který se trestá 3 body v rámci bodového systému. Pokud vás policie chytne nepřipoutané, na místě můžete dostat pokutu až do výše 2 000 Kč, ve správním řízení vám poté hrozí sankce od 1 500 do 25 000 Kč.

V autě by měli být připoutáni všichni pasažéři, řidič ale nenese zodpovědnost za ostatní nepřipoutané pasažéry, měl by je ale na povinnost použití pásu upozornit. Pokutu za jízdu bez pásu poté vždy dostane ten, kdo pásy nepoužil. Jiná situace nastává v případě, že řidič převáží ve voze nezletilé pasažéry. V takovém případě za ně řidič zodpovídá a je nutné, aby si pohlídal, že jsou všechny děti připoutány nebo usazeny v odpovídajících sedačkách.

Výjimky při použití bezpečnostních pásů

V zákoně je stanovena podmínka, podle které nemusí být v autě připoutány posádky bezpečnostních sil a integrovaného záchranného systému, kterým by pásy bránily v rychlém vysednutí z vozidla. Výjimka se také vztahuje na instruktory autoškol a řidiče menší než 150 cm, kteří jsou starší 18 let. Poslední výjimka se týká couvání – při tomto manévru není třeba mít pás zapnutý, a to platí pro všechny řidiče.

Může se ale stát, že použití bezpečnostních pásů nedoporučí ošetřující lékař řidiče. V takovém případně je třeba, aby mu vydal potvrzení, které poté musí řidič na požádání předložit ke kontrole. Toto potvrzení může být dočasné (kvůli dočasné indispozici, pak je jeho platnost omezena na dobu 1 roku), případně trvalé, a to podle povahy zranění nebo zdravotní indispozice řidiče.

Příslušenství bezpečnostních pásů

Prodloužení bezpečnostních pásů

Bezpečnostní pásy je možné prodloužit za pomoci adaptéru. Toto prodloužení využívají dospělí s vysokou tělesnou hmotností, případně se používají pro uchycení dětské autosedačky. Při výběru prodloužení je třeba zkontrolovat kompatibilitu s vozem (spona musí souhlasit s originální sponou v autě), certifikaci (vybírejte jen originální příslušenství ve spolehlivé kvalitě potvrzené certifikátem) a zvolenou délku (nekupujte delší prodloužení, než jaké opravdu potřebujete).

Nůž na bezpečnostní pásy

Jedná se o malý a lehký řezač, který můžete mít v autě pro případ nouze. Někdy se totiž může stát, že se při nehodě spona pásu zasekne a zraněný se potom kvůli připoutanému pásu nemůže z vozu dostat. Nožíkem na přeříznutí bezpečnostního pásu většinou bývají vybavení záchranáři, pro stejný případ ho můžete vozit v přihrádce vozu i vy. Můžete ho mít uložený v kastlíku u spolujezdce nebo případně v autolékárničce pro pomoc jiným řidičům.

Polstrování a jiný chránič na bezpečnostní pás

V horkých letních měsících, kdy většina pasažérů nosí trička nebo tílka, se často stává, že je zapnutý pás pasažérům na holé kůži nepříjemný. Existují proto různé ochranné potahy na pásy vyrobené z měkkých a příjemných materiálů, které na pás jednoduše připnete suchým zipem. Je ale nutné svůj výběr zkonzultovat s výrobcem vozu nebo jej vybrat tak, aby chránič nijak neomezoval funkčnost pásu a jeho navíjení.

Zarážky na pásy v autě

Jako zarážka na pás se označují spony, které nejsou spojeny s žádným pásem, ale vy je můžete zacvaknout do západky. Auto tak vyhodnotí, že je pás zapnutý a nezapne výstražný signál. Tyto zarážky ale neslouží běžným cestujícím, měli byste je použít jen v několika případech. Prvním z nich je případ, kdy na sedadle převážíte nějaký těžší náklad, který by vůz mohl vyhodnotit jako spolucestujícího s nezapnutým pásem. Stejně tak se tyto zarážky mohou hodit řidičům, kteří mají výjimku z použití pásu.

Poutání dětí v autě

Děti do výšky 150 cm je třeba zásadně převážet v autě v autosedačkách nebo s podsedáky podle věku a váhy dítěte. V případě převozu dětí je třeba si nastudovat všechny podmínky pečlivě, základní informace najdete v našem článku o bezpečnosti dětí ve voze.

Poutání psa a jiných zvířat v autě

Ať už převážíte pejska nebo jakékoli jiné domácí zvíře, nemělo by se po interiéru auta při jízdě volně pohybovat. Při prudkém brždění by se mohlo zvíře nejen zranit, ale také by se mohlo vylekat a svou reakcí situaci zhoršit. Existují proto různé záchytné systémy zvyšující bezpečnost při převozu mazlíčků. Podle velikosti a druhu zvířete můžete vybírat z několika možností:

  • Bezpečnostní postroj se upevní na zvíře a poté při jízdě k bezpečnostnímu pásu. Zvíře je tak pohodlně připásáno na zadním sedadle.
  • Pro lepší pohodlí zvířete a zároveň čistotu ve voze můžete použít speciální deku pro zvířata (využívá se především pro psy), kterou jednoduše připevníte nebo sundáte ze zadních sedaček.
  • Pro přepravu v zavazadlovém prostoru můžete využít různých klecí nebo přepravních boxů, do kterých se zvíře umístí. Pokud je zvíře velké, může se do tohoto prostoru umístit i bez klece.
  • Pomůcky pro převoz domácích mazlíčků najdete na e-shopu příslušenství ŠKODA.

Poutání bezpečnostním pásem pro těhotné

Pro připevnění bezpečnostních pásů u těhotných žen platí podobná pravidla jako pro ostatní. Pás by měl vést přes ramenní kloub v horní části těla a přes pánevní kosti pod břichem. Pokud vám spodní část pásu vyjíždí nahoru na břicho, můžete využít speciální podložku nebo pás pro těhotné BeSafe Pregnant. Ten zajistí, že pás povede mimo břicho těhotné a v případě autonehody nevyvine na nenarozené miminko přílišný tlak.

TIP: Hledáte názornou ukázku, jak připoutat sebe, děti, psa nebo těhotnou ženu? Podívejte se na videa automobilky ŠKODA.

 

Jak pomáhají s bezpečným poutáním vozy ŠKODA

Nastavení výšky pásů

Vozy ŠKODA umožňují nastavení výšky, kudy povede bezpečnostní pás v oblasti ramene. Stačí stisknout tlačítko na stěně vozidla v místě, odkud vychází pás, a posunout tuto část nahoru či dolů.

Navíječ pásu

Každý bezpečnostní pás je vybavený automatickým navíjením. To znamená, že se při jízdě ze svahu, zrychlení, prudkém zabrzdění nebo v zatáčkách automaticky zablokuje navíjení. Pokud tomu tak není, je třeba zkontrolovat vůz v servisu.

Předepínače pásů

Tento systém zvyšuje bezpečnost připoutané posádky tím, že při určitém typu nárazu automaticky napne pásy. Je to systém na jedno použití podobně jako airbagy, po jeho aktivaci je třeba předepínače vyměnit.

Pohotovostní poloha bezpečnostního pásu na zadních sedadlech

Zadní bezpečnostní pásy mohou být zabezpečeny uložením západky bezpečnostního pásu do pohotovostní polohy v bočním panelu. Pohotovostní poloha bezpečnostního pásu na zadních sedadlech je dostupná pro vozy ŠKODA FABIA, ŠKODA RAPID, ŠKODA SCALA, ŠKODA KAMIQ, ŠKODA KAROQ a sedmimístnou verzi vozu ŠKODA KODIAQ.

Crew Protect Assist

Crew Protect Assist zvyšuje ochranu cestujících na předních sedadlech v kritických situacích, které by mohly vést k nárazu nebo k převrácení. Systém přivře boční okna na mezeru přibližně 5 cm, uzavře střešní okno a přitáhne bezpečnostní pásy. Kromě základní verze je u vozidel se systémem Front Assist k dispozici pokročilejší stupeň, který může zasáhnout při rozpoznaném nebezpečí nárazu do překážky před vozidlem.

 

O AUTOROVI AUTO-OPAT

Jsme autorizovaný dealer značek ŠKODA a Volkswagen. Podívejte se na naši nabídku nových vozů nebo ojetých vozů, případně můžete využít služeb autorizovaného servisu v Praze.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Co dělat při dopravní nehodě

Auto a mráz: co dělat, když zamrznou dveře, okna či nafta

Bezpečná přeprava dětí: vše o sezení, poutání a jízdě v autě